RK. Speed har pr. 1. marts indgået aftale med Richard Sharples som cheftræner for klubbens 1. hold.

Richard tager en spændende professionel karriere med sig til Amager fra Skotland og England. Igennem sin ungdomsrugby var han bl.a. blevet udtaget til at spille for Skotland U20, som han repræsenterede ved Student World Cup 2000.

I en alder af 16 år blev Richard udtaget til at spille for Harlequins RFC´s akademi og denne vej igennem debuterede han for klubbens XV Premiership, holdet som til dagligt spiller i den bedste engelske række.

Han har ligeledes spillet sevens for Harlequins Middlesex 7´s og Skotland.

Karrieren tog en drejning efter en nakkeskade som resulterede i, at støvlerne definitivt blev hængt på hylden. Herefter er tiden blevet brugt på trænerrollen for 1. holdet i barndomsklubben samt at etablere sig en ny professionel karriere indenfor bankverden.

Første møde med holdet bliver på træningslejren næste weekend. Her rejser drengene til Edinburgh med fokus på at sammentømre holdet til sæsonen. Richard vil her have god mulighed for at danne sig et overblik over holdet.

På familiesiden skal vi finde årsagen til, at lige netop Danmark skal have glæden af denne herre. Richard er gift med en dansk kvinde og sammen har de fået en lille dreng, som selvfølgelig skal vokse op i Danmark.

Vi er utrolig glade og stolte over vi kan tilbyde en træner af denne kaliber til udviklingen i Rugbyklubben Speed.