Ungdom

Øresundsturneringen, som består af 4 stævner – 2 stk. i Danmark og 2 stk. i Sverige, med mange spændende kampe er nu overstået.
Speed var repræsenteret i næsten alle rækker og gjorde det også rigtig godt. Det blev til Guld i :
U14, U16 og U18 STORT tillykke.
 
Vi skal nu til det sidste stævne i år DM – ”Finale stævnet” i Lindø, lørdag d. 29.sept. som er det sidste af i alt 6 stævner 2 stk. på Sjælland og 3 stk i Jylland og 1 stk. på Fyn. Speed har også klaret sig fint her og vi forventer at komme hjem med en medalje om halsen, om ikke ”guld” til alle hold, så tæt på.
 
Billeder fra U14 taget af Bente Christensen.
 

Følgende fra Speed er udtaget til U18 EM sevens 17-18. september:

Anders Mindstrup Hagelin
Marco ’Hørgården’ Petersen
Mathias Frenning

Turneringen spilles i Ungarn.

Læs mere på rugby.dk

Andet stævne i årets Øresundsturnering blev afholdt hos Speed den 5. juni. Resultater og stilling:

U10

10:30 Hundest/Hamlet/Speed CSR 0 50
11:00 Frederiksberg Gentofte 45 10
12:00 Pingvin RC Hundest/Hamlet/Speed 25 30
12:30 Frederiksberg Malmö RC 8 6
13:00 Dragør Gentofte 55 15
13:30 Pingvin RC CSR 10 100
14:00 Dragør Frederiksberg 40 30
14:30 Malmö RC Gentofte 50 20
15:00 Dragør Malmö RC 40 15
15:30 Pingvin RC Malmø 25 0
15:30 Hundest/Hamlet/Speed Frederiksberg 25 50
16:00 CSR Dragør 35 35

 

CSR 7
Dragør 7
Frederiksberg 5
Hundest/Hamlet/Speed 4
Pingvin RC 3
Malmö RC 2
Gentofte 1

 

U12

10:30 Hundest/Hamlet/Speed Malmö RC 10 47
11:00 CSR/Gentofte Dragør 10 44
12:00 Pingvin RC Hundest/Hamlet/Speed 12 24
12:30 Frederiksberg Dragør 22 14
13:00 Pingvin RC Malmö RC 7 66
13:30 CSR/Gentofte Frederiksberg 7 37
14:00 Pingvin RC CSR/Gentofte 45 7
14:30 Hundest/Hamlet/Speed Dragør 36 24
15:00 Malmö RC Frederiksberg 14 12

 

Malmö RC 6
Frederiksberg 5
Hundest/Hamlet/Speed 4
Dragør 3
Pingvin RC 2
CSR/Gentofte 1

 

U14

10:30 Frederiksberg CSR 33 7
11:00 Malmö RC Speed/Hrk/Hamlt/Dragör 5 20
12:00 Pingvin RC CSR 12 10
12:30 Frederiksberg Speed/Hrk/Hamlt/Dragör 5 12
13:00 Malmö RC Pingvin RC 17 24
13:30 CSR Speed/Hrk/Hamlt/Dragör 12 19
14:00 Frederiksberg Malmö RC 12 12
14:30 Pingvin RC Speed/Hrk/Hamlt/Dragör 17 5
15:00 CSR Malmö RC 31 17
15:30 Frederiksberg Pingvin RC 14 26

 

Pingvin RC 5
Speed/Hrk/Hamlt/Dragör 4
Frederiksberg 3
CSR 2
Malmö RC 1

 

U16

10:50 CSR Malmö RC 2 22
13:00 Speed Malmö RC 56 12
13:20 CSR Hundested 0 39
14:00 Speed CSR 31 12
14:20 Hundested Malmö RC 66 0
15:00 Speed Hundested 21 0

 

Speed 5
Hundested 4
Malmö RC 3
CSR 2
Hamlet 1

 

U18

10:30 Frederiksberg Speed 5 24
10:50 Malmö RC Herlufsholm 25 0
11:10 Pingvin RC Speed 17 5
12:00 Frederiksberg Herlufsholm 12 31
12:20 Malmö RC Pingvin RC 5 22
12:40 Speed Herlufsholm 10 5
13:00 Frederiksberg Malmö RC 17 14
13:20 Pingvin RC Herlufsholm 5 19
13:40 Speed Malmö RC 7 12
14:00 Frederiksberg Pingvin RC 7 29

 

Pingvin RC 5
Speed 4
Herlufsholm 3
Malmö RC 2
Frederiksberg 1

 

  Hundested
  Stævne 3 turneringspoint
U 10 CSR 6
  Dragør 5
  Frederiksberg 4
  Malmö RC 3
  Pingvin RC 2
  Hundest/Hamlet/Speed 1
U 12 Malmö RC 5
  Pingvin RC 4
  Frederiksberg 3
  Dragør 2
  Hundest/Hamlet/Speed 1
U 14
Speed/Hrk/Hamlt/Dragör
4
  Frederiksberg/Malmø 3
  CSR 2
  Pingvin 1
U 16 Speed 3
  Hundested/Hamlet 2
  CSR 1
U 18 Pingvin RC 5
  Speed 4
  Hundested/Frederiksberg 3
  Lund 2
  Malmö RC 1

Resultater fra Øresundsturneringens første stævne afholdt i Malmø 1. maj

U8

 

10:30 Pingvin RC 40-30 Dragör
11:00 Hundested 50-50 Pingvin RC
11.30 Hundested 35-45 Dragör

 

  Point
Pingvin 3
Dragør 2
Hundested 1

 

U10

 

10:50 Pingvin RC 10 -50 Dragör
11.10 Fredriksb/Hundest 35 - 35 CSR
11:30      
11:50 Dragör 30 - 40 Fredriksb/Hundest
12:10 CSR 50 - 20 Malmö RC
12:30      
12:50 CSR 80 - 20 Pingvin RC
13:10 Dragör 35 - 45 Malmö RC
13:30 Fredriksb/Hundest 55 - 35 Pingvin RC

 

  Point
CSR 5
Fredriksb/Hundest 4
Dragør 3
Malmø 2
Pingvin 1

U12

 

10:30 Pingvin RC 35 - 60 Dragör
11:00 Frederiksberg 0 - 60 Malmö RC
11.30 Speed/CSR/Hrk/Hamlt 5 -55 Pingvin RC
12:00 Dragör 10 -50 Malmö RC
12:30 Frederiksberg 45 - 10 Speed/CSR/Hrk/Hamlt
13:00 Pingvin RC 0 - 45 Malmö RC
13:30 Dragör 15 - 15 Frederiksberg
14:00 Speed/CSR/Hrk/Hamlt 15 - 75 Malmö RC
14:30 Pingvin RC 30 - 5 Frederiksberg

 

  Point
Malmø 5
Pingvin 4
Dragør 3
Frederiksberg 2
Speed/CSR/Hrk/Hamlt 1

U14

 

10:30 Pingvin RC 0 - 25 CSR
11:00 Frederiksberg 5 -15 Speed/Hrk/Hamlt/Dragör
11.30      
12:00 Frederiksberg 25 - 20 Pingvin RC
12:30 CSR 10 -20 Speed/Hrk/Hamlt/Dragör
13:00      
13:30 CSR 15 - 20 Frederiksberg
14:00 Speed/Hrk/Hamlt/Dragör 35 - 5 Pingvin RC

 

  point
Speed/Hrk/Hamlt/Dragör 4
Frederiksberg 3
CSR 2
Pingvin 1

U16

 

12:00 Pingvin RC 35 - 0 CSR
12:30 Speed 36 - 0 Pingvin RC
13:00 CSR 12-40 Speed
13:30 MRC  7-456 Pingvin RC
14:00 Pingvin RC 26 - 28 CSR
14:30 MRC  47 - 7 CSR
15:30 Speed 54 - 0 Pingvin RC
16:00 CSR wo - Vinst Speed
16:30 MRC  0 - 33 Speed

 

  Point
Speed 4
Pingvin 3
MRC 2
CSR 1

U18

 

11:00 Frederiksberg/Speed 15 - 0 Pingvin RC
12:30 Malmö RC/Hundested 7-19 Frederiksberg/Speed
14:00 Malmö RC/Hundested 14 - 17 Pingvin RC

 

  Point
Frederiksberg/Speed 3
Pingvin 2
Malmö RC/Hundested 1