Arne Jørgensen er valgt som ny formand for Rugbyklubben Speeds bestyrelse.

Det blev vedtaget på klubbens ordinære generalforsamling, der blev afholdt i dag - fredag d. 28. maj.

Generalforsamlingen skulle oprindeligt være afholdt i februar, men på grund af coronasituationen har klubbens midlertidige bestyrelse, der blev valgt på en ekstraordinær generalforsamling i august i fjor, været nødsaget til at udskyde ad flere omgang. Derfor er det ekstra glædeligt, at klubben nu har sammensat en ny bestyrelse.

Arne Jørgensen overtager formandsstaffeten fra Henning Pihl Mortensen, der blev valgt som formand på den ekstraordinære generalforsamling i februar. Henning ønskede ikke genvalg til posten.

Nu forhenværende sekretær Steen Grothe søgte ligeledes ikke genvalg. I stedet er Kamilla Mygind Jensen valgt som sekretær. Kamilla Mygind Jensen var kvindeansvarlig i den midlertidige bestyrelse. Denne post er nu besat af Sofie Kra, der for første gang indtræder i bestyrelsen.

Bestyrelsen takker Henning Pihl-Mortensen og Steen Grothe for deres store arbejde for klubben. Bestyrelsen byder i samme ombæring hjerteligt velkommen til Arne Jørgensen og Sofie Kra.

Den nye bestyrelse består af:

  • Arne Jørgensen, formand
  • Claus Beck, kasserer
  • Kamilla Mygind Jensen, sekretær
  • Peter Jacobsen, ungdomsansvarlig
  • Frank Larsen, klubhusansvarlig
  • Malte Madsen, herreansvarlig
  • Sofie Kra, kvindeansvarlig
  • Jeppe Maagaard Holm, kommunikationsansvarlig